Το Διεθνές Θεματικό Δίκτυο με θέμα «Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους», ίδρυσε και συντονίζει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας. Σε αυτό συμμετέχουν 215 σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από ολόκληρη την Ελλάδα και την Ομογένεια, καθώς και δεκάδες φορείς από την Ελλάδα αλλά και την Κύπρο, όπως Υπουργεία, Τοπική Αυτοδιοίκηση, Πανεπιστήμια, Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, Κέντρα Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (ΚΕΠΕΑ), Μουσεία κ.α., που συγκροτούν την Παιδαγωγική Ομάδα του Δικτύου.

Σκοπός του Δικτύου είναι η ανάπτυξη της συνεργασίας μεταξύ των σχολικών μονάδων, με υπηρεσίες, φορείς και συλλόγους που ευαισθητοποιούνται ιδιαιτέρως σε περιβαλλοντικά και πολιτιστικά ζητήματα, ώστε να υλοποιηθούν κοινές δράσεις με βιωματικό, δημιουργικό και ελκυστικό για τα παιδιά χαρακτήρα, μέσω των οποίων οι μαθητές/τριες θα μελετήσουν και θα γνωρίσουν περιβαλλοντικές και πολιτιστικές ιδιαιτερότητες της περιοχής τους, ώστε να είναι σε θέση με τη σειρά τους να προβάλλουν και να αναδείξουν ευρύτερα ως «πρεσβευτές», τον δήμο ή την κοινότητά τους, με πολλαπλά οφέλη για τον κάθε τόπο, όπως η τουριστική προβολή του, αλλά και για τα ίδια τα παιδιά, μέσω των παιδαγωγικών στόχων που τίθενται.